Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
23.07.2020
Rozšíření nabídky o barvy Vallejo Model Color
Nabídku e-shopu jsme rozšířili o kompletní sortiment odstínů vynikajících akrylových barev Model Color od Španělské firmy Vallejo. Barvy Vallejo Model... číst celé
20.07.2020
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu španělské galeony San Francisco, kterou postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Artesanía Lati... číst celé
13.05.2020
Polaris - nový model pro začínající modeláře
Španělská firma OcCre vytvořila stavebnici dřevěného modelu plachetnice Polaris, která je vhodná pro všechny, kteří chtějí začít se stavbou dřevěných ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Stavba modelů
  4. Bounty (Constructo Junior)

Bounty (Constructo Junior)

Stavebnice lodě Bounty ze série Junior od španělské firmy Constructo je určena především začínajícím modelářům. Přestože se jedná o jednoduchou stavebnici s plným trupem, model vypadá po sestavení velmi působivě. Při stavbě se začínající modelář naučí celou řadu dovedností, které bude potřebovat při stavbě složitějších modelů. Zkušenější modeláři mohou model vylepšit řadou dalších doplňků, lanovím a látkovými plachtami. V této sérii stavebnic naleznete kromě Bounty také stavebnice lodí Santa Maria, Baltimorský klipr a Vikingská loď

 

Obsah stavebnice 

Stavebnice obsahuje vyfrézovaný dřevěný trup (více o stavebnicích s plným trupem naleznete v mém článku zde), předseknuté díly z překližky, dřevěné nosníky a kulatinu, odlévané díly, dřevěné vratidlo, hřebíčky, nit na lanoví a papírové dekorace a plachty. Kromě materiálu jsou ve stavebnici také akrylové vodou ředitelné barvy (bílá a černá), disperzní lepidlo, šteteček a brusný papír. Pět listů plánů obsahují nakreslené základní pohledy na model, 18 fotografií s postupem stavby, rozkreslení stěžňů a čelenu, postup při vyvazování lanoví, rozložení překližkových dílů, plán na řezání dílů z nosníků a kulatin a všeobecné pokyny ke stavbě. 

Na základě vlastní stavby tohoto modelu jsem připravil podrobný návod na sestavení včetně rad, tipů a upozornění na drobná úskalí při stavbě. Návod je přiložen ke každé stavebnici.

Obsah stavebnice Bounty Junior

 

Trup a paluba

Stavbu jsem zahájil upravením zádě pomocí hrubého brusného papíru. Následně jsem celý trup včetně paluby přebrousil brusným papírem hrubosti P400. Na palubě jsem tužkou znázornil dělení prken.

Bounty Junior

 

Z překližkového archu jsem vylomil štítnice, klounovec a kormidlo a z dřevěného nosníku jsem zhotovil kýl. Díly jsem přilepil k trupu. 

Ačkoliv návod ve stavebnici znázorňuje barvení trupu až v pozdější fázi stavby, já jsem k němu přistoupil již nyní. Rozhodl jsem se tak z toho důvodu, že mezi oděrkami je úzký pruh, který by se mi po nalepení oděrek špatně barvil. Spodní část trupu jsem proto v několika vrstvách nabarvil bílou barvou. Pro dosažení hladkého povrchu jsem každou vrstvu (kromě poslední) přebrousil velmi jemným brusným papírem. Následně jsem trup umístil do slepeného stojánku a tužkou jsem na trupu vyznačil vodorysku. Podél vyznačené vodorysky jsem nalepil maskovací pásku a horní část trupu jsem nabarvil černě kromě míst, kam přijdou nalepit oděrky.

Bounty Junior

 

Doplňky 

Po řádném zaschnutí barvy a odstranění maskovací pásky jsem přilepil oděrky. Poté jsem si na oděrkách vyznačil obrysy bočních galerií. Oděrky jsem v těchto místech odřízl modelářským nožem a galerie přilepil. Dále jsem pokračoval v lepení doplňků z překližky a nosníků. Na překližkové díly zakrytí jícnů jsem přilepil papírové ztvárnění mřížoviny a prken.

Odlévané díly jsem nejprve začistil jehlovými pilníky a následně jsem je nabarvil. Zvolil jsem jiné odstíny, než jsou uvedeny v návodu – člun jsem nabarvil bíle, dělové hlavně černě a vše ostatní světle hnědě. Po zaschnutí barvy jsem díly přilepil na palubu. Na klounovec a galerie jsem přilepil papírové díly.

Bounty Junior

 

Pokračoval jsem v osazení hřebíčků, které budou držet úpony a šoty plachet. Abych měl na obou bocích hřebíčky pro úpony shodně rozmístěny, zhotovil jsem si šablonu, podle které jsem do trupu vyvrtal díry o průměru 0,6 mm a do nich jsem zasunul hřebíčky.

Bounty Junior

 

Hřebíčky šly do otvorů zasunout ztuha, takže jsem je nemusel lepit. Díky předvrtaným otvorům nebylo nutné hřebíčky zatloukat, což by jistě vedlo k nějakým škodám na již postaveném modelu. 

 

Stěžně a pevné lanoví

Další prací bylo zhotovení stěžňů. Podle výkresu jsem nařezal jednotlivé kulatiny pro stěžně a čelen a z překližkového archu jsem vyřízl a začistil stěžňové koše. Zde jsem narazil na dvě nesrovnalosti. První se týkala délky přední košové čnělky, jejíž délka byla jiná na výkresu sestavy stěžně a jiná na výkresu s přehledem nosníků a kulatin. Druhý problém byl s přiliš velkými otvory v koších. Nejjednodušší bylo vyrobit koše znovu ze zbytků překližkového archu.

Bounty Junior - stěžně

 

Na okraj košů jsem navíc vyvrtal otvory o pr. 0,6 mm pro prostrčení košových a brámových úpon. Tyto úpony jsem vyvázal ještě před přilepením stěžňů k trupu. Po přilepení stěžňů a čelenu jsem vyvázal stěhy a ovin čelenu. Následovalo vyvázání spodních úpon k hřebíčkům v trupu lodi. Stavebnice obsahuje nit jednoho průměru. Abych částečně odlišil různé typy lanoví, použil jsem na stěhy a úpony tmavou nit o pr. 0,5 mm a na vše ostatní nit o pr. 0,25 mm.

Bounty Junior - vyvázání úpon

 

Ráhna a pohyblivé lanoví

Z kulatin jsem podle výkresu zhotovil jednotlivá ráhna. Na střed ráhen jsem přilepil raksy (těmi budou ráhna připevněna ke stěžňům) a všechna ráhna jsem připevnil ke stěžňům. Ke každému ráhnu jsem vyvázal otěže (otěže jsem přidal i k vratiráhnu, aby byl besan upevněn i směrem k zádi a všechny nitě byly napnuté). Každý uzlík jsem zakápl zředěným disperzním lepidlem, aby se nerozvázal.

Bounty Junior

 

Plachty

Vystříhnul jsem plachty a ke spodnímu lemu přilepil nitě pro uvázání plachet. Následně jsem plachty přilepil k jednotlivým ráhnům a vyvázal šoty plachet.

Hlavičky všech hřebíčků jsem nabarvil černě, aby "nesvítily".

Bounty Junior

 

Stavba modelu probíhala velmi pohodově a kromě několika uvedených nesrovnalostí je stavebnice bezproblémová. 

Bounty Junior

 

Přehled volitelných doplňků 

Pokud budete chtít vylepšit model tak, jak je uvedeno výše, můžete některé potřebné doplňky zakoupit v e-shopu.

Tmavá nit pr. 0,25 mm
Tmavá nit pr. 0,50 mm
Hnědá barva

 

Použité nářadí při stavbě

Většinu nářadí, které jsem použil při stavbě modelu, můžete zakoupit v e-shopu.

Modelářský nůž
Modelářská řezací podložka
Držák brusného papíru
Jemný brusný papír P400 nebo P1200 (ve stavebnici je hrubost asi 150)
Plochý a kulatý jehlový pilník
Nůžky
Maskovací páska
Ruční vrtačka
Vrtáčky pr. 0,6 a 1 mm
Štípací kleště
Vteřinové lepidlo

 

Stavebnici Bounty Junior můžete zakoupit zde.

Stavebnice Bounty Junior

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.