Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.06.2023
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu Royal Caroline, který postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Panart.   číst celé
23.03.2023
Stavebnice oceánského remorkéru Hercules
Nabídka plovoucích modelů lodí se rozrostla o oceánský parní remorkér Hercules od španělské firmy OcCre. Více se o historii lodě a o stavebnici dozvít... číst celé
02.03.2023
Organizéry barev Vallejo a mořidel OcCre
Do nabídky e-shopu byly nově přidány organizéry pro barvy Vallejo a mořidla OcCre. Organizéry jsou nabízeny v modré a černé barvě.              ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rádce
  4. Jak vybrat první stavebnici plachetnice

Jak vybrat první stavebnici plachetnice

Výběr správné stavebnice je velmi důležitý, protože zpravidla rozhodne o tom, zdali vás stavba modelů lodí chytne nebo ne. Výběr ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi nejzákladnější patří:

1. Preference modeláře
2. Schopnosti modeláře
3. Cena a obsah stavebnice
4. Časová náročnost stavby
5. Typ návodu
6. Měřítko

 

1. Preference modeláře

Výběr stavebnice modelu hodně závisí na vkusu, jaký typ plachetnice se vám líbí víc a který méně, a zdali chcete stavět model s plachtami nebo bez nich. Některé stavebnice obsahují ušité plachty a některé pouze plátno, ze kterého je nutné plachty ušít. Mnohé modely se staví bez plachet, popř. se k nim dají ušité plachty dokoupit.   

 Ušité plachty na Le Renard

Ušité plachty k modelu Le Renard od Artesania Latina 

 

2. Schopnosti modeláře

Velmi důležitým faktorem, který je nutné při výběru stavebnice velmi sebekriticky zhodnotit, jsou vaše zkušenosti se stavbou modelů lodí. Znám řadu lidí, kteří si koupili stavebnici za více než deset tisíc korun jako např. Vasa, Vanguard, Santísima Trinidad nebo Victory, což jsou lodě s několika palubami, velkým množstvím doplňků, bohatou výzdobou, rozsáhlým stěžňovým, komplexním systémem lanoví, a nikdy je nedokončili. Stavba takového modelu totiž zabere i několik tisíc hodin.

HMS Vanguard od Victory Models
74-dělová řadová loď 3.třídy HMS Vanguard od Victory Models

 

Stavět modely lodí (stejně jako jakékoliv jiné modely) je především o relaxaci a zábavě. I jednostěžňový kutr bez plachet vypadá po dokončení nádherně. Je vždy lepší začít s jednoduššími (a levnějšími) modely, které dokončíte, a jejich stavba Vám přinese radost, než si pořídit složitou stavebnici, ze které budete mít pouze frustraci a nechuť k další stavbě. A pokud zjistíte, že stavba dřevěných modelů lodí není pro Vás to pravé ořechové, nebudou vás aspoň tolik trápit vynaložené peníze. A jestliže vás to chytne, budete se samozřejmě ve stavbě neustále zlepšovat, a nakonec si postavíte i ty veliké a bohatě zdobené lodě uvedené výše. Proto je výběr vhodného modelu tak důležitý.  

Lynx od Panartu 
Baltimorský klipr Lynx od Panartu

 

Pokud se stavbou dřevěných modelů lodí začínáte, vyberte si menší a jednodušší typ lodě s jednou palubou, jedním nebo dvěma stěžni a jednoduchým lanovím. Nejvhodnější pro začátek jsou lodě s podélným oplachtěním ať už s plachtami nebo bez nich. Popř. můžete zvolit i jednodušší typ lodě s příčným oplachtěním jako např. Bluenose, Lynx, Golden Hind a mnoho dalších. Tyto modely se staví stejnými postupy jako velké a komplexní modely - obšívka trupu se provádí plaňkováním na žebra (zpravidla ve dvou vrstvách), plaňkují se paluby, sestavuje se mřížovina, vyvazují se děla.  Vzhledem k menšímu počtu stěžňů a z toho vyplývající jednodušší takeláže máte daleko větší šanci na zdárné dokončení modelu.

 

Golden Hind od OcCre
Golden Hind od OcCre 

   

 Bluenose od Amati
Bluenose s podélným oplachtěním od Amati

 

Úplní začátečníci by si měli vybrat co nejjednodušší model, na kterém se seznámí se základy práce se dřevem, barvením a s vyvazováním lanoví. Se stavebnicemi pro začátečníky vás seznámím v mém dalším článku.

  

3. Cena a obsah stavebnice

Výběr stavebnice závisí v neposlední řadě na financích, které jste ochotni do stavebnice investovat. Ceny úměrně rostou s velikostí a složitostí stavebnice. Stavebnice zpravidla obsahují: 

- laserem řezané díly z překližky, popř. i masivu
- plaňky na oplaňkování trupu (většinou se provádí ve dvou vrstvách) a palub
- nosníky na výrobu dílů
- kulatinu na stěžně a ráhna
- doplňky ze dřeva, mosazi, cínu a jiných materiálů (např. kladky, úvazové kolíky, hlavně a lafety děl, kotvy, kormidelní kola, lodní čluny, hřebíčky, očka, vlajky a mnoho dalších)
- mosazné fotoleptané díly (zpravidla u novějších stavebnic)
- nitě na lanoví
- u modelů s plachtami ušité plachty nebo plátno na plachty
- stavební návod a výkresy

U každé stavebnice naleznete v e-shopu podrobnou informaci o jejím obsahu.

Obsah stavebnice San Ildefonso od OcCreObsah stavebnice San Ildefonso od OcCre (výkresy a návod nejsou zobrazeny)


4. Časová náročnost stavby
 

Stavba modelů lodí patří časově mezi nejnáročnější modelářský obor a je třeba počítat s tím, že u modelu strávíte nějaký čas (což je asi dobrá zpráva). Stavba středně složitého modelu zabere několik desítek až stovek hodin a u těch nejkomplexnějších modelů počítejte i s několika tisíci hodinami. Velmi podstatnou část přitom zabere vyplétání lanoví. Jen pro představu stavba modelu President od Sergalu mi zabrala 140 hodin a modelu Lady Nelson od Victory Models 180 hodin. Údaje o době stavby jsou samozřejmě pouze orientační, protože každý modelář má jinou rychlost stavby.              

Lady Nelson od Victory ModelsKutr Lady Nelson od Victory Models

 

5. Typ návodu

Při výběru stavebnice je také nutné zohlednit typ návodu na sestavení. Někdo radši pracuje s technickým výkresem a jiný radši postupuje podle fotografií. Některé stavebnice obsahují sadu výkresů s pohledy, řezy, detaily, plánem lanoví a plachtoví a k tomu textový popis stavby. U většiny nově vydávaných stavebnic je návod zpracovány ve formě několika desítek až stovek fotografií, které vedou krok za krokem stavbou celého modelu. Většinou bývají přiloženy také výkresy s pohledy a plánem lanoví a plachtoví.

Žádná zahraniční stavebnice není od výrobce opatřena českým návodem. Návody jsou zpravidla v angličtině, němčině, francouzštině, italštině a španělštině. Většinu stavebnic jsem již opatřil českým návodem. V detailu každé stavebnice naleznete informaci, zdali obsahuje český návod či ne. 

Obrázkový návod
Obrázkový návod ve formě desítek až stovek fotografií

 

Textový návod a sada výkresů
     Textový návod a sada výkresů 

 

6. Měřítko modelu

Měřítko modelu udává, kolikrát je model menší než loď ve skutečnosti. Např. model v měřítku 1:50 je padesátkrát menší než skutečná loď. Stejná loď je v měřítku 1:50 dvakrát větší než v měřítku 1:100 (čím větší meřítko, tím větší model). Výběr měřítka však není pro začátek tak důležitý.

 

 

ZLATÉ PRAVIDLO NA ZÁVĚR

STAVBA MODELŮ JE O ZÁBAVĚ, RADOSTI, POZNÁNÍ A RELAXACI

   

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky