Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
30.08.2021
Nové modely v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie postavených modelů lodí Le Renard, Trotamares a Riva Aquarama. Všechny modely postavil a fotografie zaslal p... číst celé
21.06.2021
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu amerického klipru Flying Cloud, který postavil pan Jiří Novák ze stavebnice firmy Mamoli. číst celé
09.06.2021
Nová stavebnice tramvaje
Španělský výrobce OcCre vydal novou stavebnici tramvaje, tentokrát z Buenos Aires. Bližší informace se dozvíte kliknutím na obrázek. číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rádce
  4. Stavebnice pro začínající modeláře s plným trupem

Stavebnice pro začínající modeláře s plným trupem

Úplní začátečníci by si měli vybrat co nejjednodušší model, na kterém se seznámí se základy práce se dřevem, barvením a s vyvazováním lanoví. Zároveň je vhodné zvolit stavebnici s plným trupem z dřevěného masivu, u kterých odpadá zdlouhavé plaňkování trupu. 

 

Nejjednodušší jsou modely od firmy Constructo série Junior (Vikingská loď, Santa Maria, Bounty a Baltimorský klipr). Tyto stavebnice jsou především určeny začínajícím dětským modelářům. Obsahují nezbytné díly a doplňky pro sestavení modelu a navíc lepidlo, barvy, štěteček a brusný papír.

Stavebnice Constructo Junior

Vyfrézovaný trup z dřevěného masivu stačí přebrousit brusným papírem a nabarvit. Díly z překližky stačí vylomit nebo vyříznout z archů. Ve stavebnicích dále naleznete celou řadu doplňků (např. lodní děla, kormidelní kolo, lodní člun aj. v závislosti na typu lodě), kulatinu na výrobu stěžňů a ráhen, nit na lanoví a papírové plachty.

Návody na sestavení jsou řešeny formou řady fotografií, které vedou krok za krokem průběhem celé stavby (obrázkový návod). Navíc jsou přiloženy sestavné výkresy, výkresy s jednotlivými detaily a všeobecné rady pro stavbu včetně délek jednotlivých částí stěžňů a ráhen.

Obsah stavebnice Bounty
Obsah stavebnice Bounty

 

 

O něco složitější jsou modely od firmy Amati série 1st Step (První krok) - Santa Maria, Bounty a Pirátská loď.

Stavebnice Amati 1st Step

 

Stavebnice obsahují mnohem více dílů, které je potřeba vyrobit z dřevěných nosníků a kulatin (materiál je součástí každé stavebnice) a také lanoví je o něco rozsáhlejší. Trup je tvořen dvěma polovinami vyfrézovanými z dřevěného masivu. Kýl, paluba a jiné díly jsou vyřezány laser z překližky. Z archu je stačí oddělit ostrým nožem. Kromě nezbytných doplňků naleznete ve stavebnicích kulatinu na výrobu stěžňů a ráhen, nitě na lanoví, vlajky a ozdobný stojánek. Modely můžete postavit bez plachet nebo si plachty vyrobit z přiloženého plátna.

Stavebnice obsahují podrobný obrázkový návod a výkresy s pohledy, detaily stěžňů a ráhen, plánem lanoví a střihy pro zhotovení plachet.

Obsah stavebnice Santa Maria

Obsah stavebnice Santa Maria

 

 

Mezi nejpropracovanější modely s plným trupem pro začátečníky patří stavebnice firmy Constructo série Universal (Flyer, Union, Bluenose II, St. Helena a Bounty). Pokud si ještě netroufáte na plaňkování trupu, pak jsou stavebnice této série tou nejvhodnější volbou.

Stavebnice Constructo Universal
Některé se stavebnic Constructo série Universal

 

Stavebnice obsahují nezbytný materiál a doplňky pro stavbu modelu a jako bonus také sadu potřebného nářadí (kleště, pinzeta, pilník a brusný papír s držákem), barvy a štětec. Díly z překližky stačí vylomit nebo vyříznout z archů. Vzhledem k tomu, že modely této série jsou oproti výše uvedeným modelům větší (délka včetně čelenu se pohybuje v rozmezí 38 až 46 cm), obsahují stavebnice také více doplňků a dílů. Plachty se vyrábějí z plátna, které naleznete ve stavebnici. Obrázkový návod je opět tvořen sérií fotografií a je doplněn výkresy s pohledy, detaily, plánem lanoví a střihy pro výrobu plachet.

Obsah stavebnice Bluenose
Obsah stavebnice Bluenose II

 

 

Pro začínající modeláře jsou v nabídce kromě stavebnic s dřevěným trupem také stavebnice s plastovým trupem a stavebnice, u kterých se trup staví lepením laserem řezaných překližkových dílů na kostru trupu (kýl a žebra). Tyto stavebnice Vám představím v dalších článcích.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.