Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.06.2023
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu Royal Caroline, který postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Panart.   číst celé
23.03.2023
Stavebnice oceánského remorkéru Hercules
Nabídka plovoucích modelů lodí se rozrostla o oceánský parní remorkér Hercules od španělské firmy OcCre. Více se o historii lodě a o stavebnici dozvít... číst celé
02.03.2023
Organizéry barev Vallejo a mořidel OcCre
Do nabídky e-shopu byly nově přidány organizéry pro barvy Vallejo a mořidla OcCre. Organizéry jsou nabízeny v modré a černé barvě.              ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rádce
  4. Stavebnice pro začínající modeláře s plným trupem

Stavebnice pro začínající modeláře s plným trupem

Úplní začátečníci by si měli vybrat co nejjednodušší model, na kterém se seznámí se základy práce se dřevem, barvením a s vyvazováním lanoví. Zároveň je vhodné zvolit stavebnici s plným trupem z dřevěného masivu, u kterých odpadá zdlouhavé plaňkování trupu. 

 

Nejjednodušší jsou modely od firmy Constructo série Junior (Vikingská loď, Santa Maria, Bounty a Baltimorský klipr). Tyto stavebnice jsou především určeny začínajícím dětským modelářům. Obsahují nezbytné díly a doplňky pro sestavení modelu a navíc lepidlo, barvy, štěteček a brusný papír.

Stavebnice Constructo Junior

Vyfrézovaný trup z dřevěného masivu stačí přebrousit brusným papírem a nabarvit. Díly z překližky stačí vylomit nebo vyříznout z archů. Ve stavebnicích dále naleznete celou řadu doplňků (např. lodní děla, kormidelní kolo, lodní člun aj. v závislosti na typu lodě), kulatinu na výrobu stěžňů a ráhen, nit na lanoví a papírové plachty.

Návody na sestavení jsou řešeny formou řady fotografií, které vedou krok za krokem průběhem celé stavby (obrázkový návod). Navíc jsou přiloženy sestavné výkresy, výkresy s jednotlivými detaily a všeobecné rady pro stavbu včetně délek jednotlivých částí stěžňů a ráhen.

Obsah stavebnice Bounty
Obsah stavebnice Bounty

 

 

O něco složitější jsou modely od firmy Amati série 1st Step (První krok) - Santa Maria, Bounty a Pirátská loď.

Stavebnice Amati 1st Step

 

Stavebnice obsahují mnohem více dílů, které je potřeba vyrobit z dřevěných nosníků a kulatin (materiál je součástí každé stavebnice) a také lanoví je o něco rozsáhlejší. Trup je tvořen dvěma polovinami vyfrézovanými z dřevěného masivu. Kýl, paluba a jiné díly jsou vyřezány laser z překližky. Z archu je stačí oddělit ostrým nožem. Kromě nezbytných doplňků naleznete ve stavebnicích kulatinu na výrobu stěžňů a ráhen, nitě na lanoví, vlajky a ozdobný stojánek. Modely můžete postavit bez plachet nebo si plachty vyrobit z přiloženého plátna.

Stavebnice obsahují podrobný obrázkový návod a výkresy s pohledy, detaily stěžňů a ráhen, plánem lanoví a střihy pro zhotovení plachet.

Obsah stavebnice Santa Maria

Obsah stavebnice Santa Maria

 

 

Mezi nejpropracovanější modely s plným trupem pro začátečníky patří stavebnice firmy Constructo série Universal (Flyer, Union, Bluenose II, St. Helena a Bounty). Pokud si ještě netroufáte na plaňkování trupu, pak jsou stavebnice této série tou nejvhodnější volbou.

Stavebnice Constructo Universal
Některé se stavebnic Constructo série Universal

 

Stavebnice obsahují nezbytný materiál a doplňky pro stavbu modelu a jako bonus také sadu potřebného nářadí (kleště, pinzeta, pilník a brusný papír s držákem), barvy a štětec. Díly z překližky stačí vylomit nebo vyříznout z archů. Vzhledem k tomu, že modely této série jsou oproti výše uvedeným modelům větší (délka včetně čelenu se pohybuje v rozmezí 38 až 46 cm), obsahují stavebnice také více doplňků a dílů. Plachty se vyrábějí z plátna, které naleznete ve stavebnici. Obrázkový návod je opět tvořen sérií fotografií a je doplněn výkresy s pohledy, detaily, plánem lanoví a střihy pro výrobu plachet.

Obsah stavebnice Bluenose
Obsah stavebnice Bluenose II

 

 

Pro začínající modeláře jsou v nabídce kromě stavebnic s dřevěným trupem také stavebnice s plastovým trupem a stavebnice, u kterých se trup staví lepením laserem řezaných překližkových dílů na kostru trupu (kýl a žebra). Tyto stavebnice Vám představím v dalších článcích.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky