Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
06.05.2022
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu San Felipe, který postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Panart. číst celé
16.11.2021
Novinka - stavebnice lodě Bismarck
Novinka od firmy Amati - model nejznámější německé bitevní lodě z 2. světové války. Model Bismarcku je zpracován v měřítku 1:200, obsahuje několik tis... číst celé
30.08.2021
Nové modely v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie postavených modelů lodí Le Renard, Trotamares a Riva Aquarama. Všechny modely postavil a fotografie zaslal p... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rádce
  4. Stavebnice pro začínající modeláře s plným trupem

Stavebnice pro začínající modeláře s plným trupem

Úplní začátečníci by si měli vybrat co nejjednodušší model, na kterém se seznámí se základy práce se dřevem, barvením a s vyvazováním lanoví. Zároveň je vhodné zvolit stavebnici s plným trupem z dřevěného masivu, u kterých odpadá zdlouhavé plaňkování trupu. 

 

Nejjednodušší jsou modely od firmy Constructo série Junior (Vikingská loď, Santa Maria, Bounty a Baltimorský klipr). Tyto stavebnice jsou především určeny začínajícím dětským modelářům. Obsahují nezbytné díly a doplňky pro sestavení modelu a navíc lepidlo, barvy, štěteček a brusný papír.

Stavebnice Constructo Junior

Vyfrézovaný trup z dřevěného masivu stačí přebrousit brusným papírem a nabarvit. Díly z překližky stačí vylomit nebo vyříznout z archů. Ve stavebnicích dále naleznete celou řadu doplňků (např. lodní děla, kormidelní kolo, lodní člun aj. v závislosti na typu lodě), kulatinu na výrobu stěžňů a ráhen, nit na lanoví a papírové plachty.

Návody na sestavení jsou řešeny formou řady fotografií, které vedou krok za krokem průběhem celé stavby (obrázkový návod). Navíc jsou přiloženy sestavné výkresy, výkresy s jednotlivými detaily a všeobecné rady pro stavbu včetně délek jednotlivých částí stěžňů a ráhen.

Obsah stavebnice Bounty
Obsah stavebnice Bounty

 

 

O něco složitější jsou modely od firmy Amati série 1st Step (První krok) - Santa Maria, Bounty a Pirátská loď.

Stavebnice Amati 1st Step

 

Stavebnice obsahují mnohem více dílů, které je potřeba vyrobit z dřevěných nosníků a kulatin (materiál je součástí každé stavebnice) a také lanoví je o něco rozsáhlejší. Trup je tvořen dvěma polovinami vyfrézovanými z dřevěného masivu. Kýl, paluba a jiné díly jsou vyřezány laser z překližky. Z archu je stačí oddělit ostrým nožem. Kromě nezbytných doplňků naleznete ve stavebnicích kulatinu na výrobu stěžňů a ráhen, nitě na lanoví, vlajky a ozdobný stojánek. Modely můžete postavit bez plachet nebo si plachty vyrobit z přiloženého plátna.

Stavebnice obsahují podrobný obrázkový návod a výkresy s pohledy, detaily stěžňů a ráhen, plánem lanoví a střihy pro zhotovení plachet.

Obsah stavebnice Santa Maria

Obsah stavebnice Santa Maria

 

 

Mezi nejpropracovanější modely s plným trupem pro začátečníky patří stavebnice firmy Constructo série Universal (Flyer, Union, Bluenose II, St. Helena a Bounty). Pokud si ještě netroufáte na plaňkování trupu, pak jsou stavebnice této série tou nejvhodnější volbou.

Stavebnice Constructo Universal
Některé se stavebnic Constructo série Universal

 

Stavebnice obsahují nezbytný materiál a doplňky pro stavbu modelu a jako bonus také sadu potřebného nářadí (kleště, pinzeta, pilník a brusný papír s držákem), barvy a štětec. Díly z překližky stačí vylomit nebo vyříznout z archů. Vzhledem k tomu, že modely této série jsou oproti výše uvedeným modelům větší (délka včetně čelenu se pohybuje v rozmezí 38 až 46 cm), obsahují stavebnice také více doplňků a dílů. Plachty se vyrábějí z plátna, které naleznete ve stavebnici. Obrázkový návod je opět tvořen sérií fotografií a je doplněn výkresy s pohledy, detaily, plánem lanoví a střihy pro výrobu plachet.

Obsah stavebnice Bluenose
Obsah stavebnice Bluenose II

 

 

Pro začínající modeláře jsou v nabídce kromě stavebnic s dřevěným trupem také stavebnice s plastovým trupem a stavebnice, u kterých se trup staví lepením laserem řezaných překližkových dílů na kostru trupu (kýl a žebra). Tyto stavebnice Vám představím v dalších článcích.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky