Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
23.07.2020
Rozšíření nabídky o barvy Vallejo Model Color
Nabídku e-shopu jsme rozšířili o kompletní sortiment odstínů vynikajících akrylových barev Model Color od Španělské firmy Vallejo. Barvy Vallejo Model... číst celé
20.07.2020
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu španělské galeony San Francisco, kterou postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Artesanía Lati... číst celé
13.05.2020
Polaris - nový model pro začínající modeláře
Španělská firma OcCre vytvořila stavebnici dřevěného modelu plachetnice Polaris, která je vhodná pro všechny, kteří chtějí začít se stavbou dřevěných ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Stavba modelů
  4. Vikingská loď (Constructo Junior)

Vikingská loď (Constructo Junior)

Stavebnice vikingské lodě ze série Junior od španělské firmy Constructo je určena především začínajícím modelářům. Jedná se o jednoduchou stavebnici s plným trupem. Při stavbě se modelář naučí celou řadu dovedností, které bude potřebovat i při stavbě složitějších modelů. Zkušenější modeláři mohou model vylepšit řadou dalších doplňků, lanovím a látkovými plachtami. V této sérii stavebnic naleznete kromě vikingské lodě také stavebnice lodí Santa MariaBaltimorský klipr a Bounty

 

Obsah stavebnice 

Stavebnice obsahuje vyfrézovaný dřevěný trup (více o stavebnicích s plným trupem naleznete v mém článku zde), předseknuté díly z překližky, dřevěné nosníky a kulatinu, mosazné hřebíčky a očka s dříkem, plastová vesla, nit na lanoví, papírové štíty, dekorace a plachty. Kromě materiálu je ve stavebnici také hnědá akrylová vodou ředitelná barva, disperzní lepidlo, šteteček a brusný papír. Čtyři listy plánů obsahují nakreslené základní pohledy na model, 14 fotografií s postupem stavby, postup při vyvazování lanoví, rozložení překližkových dílů, plán na řezání dílů z nosníků a kulatin a všeobecné pokyny ke stavbě. 

Na základě vlastní stavby tohoto modelu jsem připravil podrobný návod na sestavení včetně rad a tipů na vylepšení modelu. Návod je přiložen ke každé stavebnici.

Obsah stavebnice vikingské lodě

 

Stavba modelu

Trup jsem nejprve začistil hrubším a poté jemnějším brusným papírem dohladka. Z překližkového archu jsem vyřízl přední a zadní vaz. Tvar přídě, zádě i vazů jsem upravil tak, aby vazy dobře seděly na trupu. Následně jsem vazy k trupu přilepil.

Vikingská loď Constructo Junior

 

Před další prací jsem podle výkresu roztřídil všechny nosníky a kulatiny. Na výkresu jsou uvedeny díly, které se zhotovují z jednotlivých nosníků a kulatin, a jejich délky. Toto je důležité udělat, abyste zhotovili správné díly ze správného materiálu a žádný materiál vám nechyběl.

Délku kýlu jsem odměřil přímo z modelu a kýl přilepil. Do trupu jsem vlepil podélníky.

Vikingská loď Constructo Junior

 

Místo přiložené barvy jsem celý trup namořil v několika vrstvách ořechovým odstínem.

Sestavil jsem stojánek, do kterého jsem usadil namořený trup. Na podélníky jsem přilepil jednotlivé lavice kromě prostřední, která vycházela přesně na místo, kudy povede stěžeň. Tuto lavici jsem zhotovil ze dvou dílů a přilepil jsem ji až po instalaci stěžně.

Podle výkresu jsem si připravil šablonu pro přesné vyvrtání otvorů pro očka s dříkem a otvory vyvrtal vrtáčkem pr. 0,6 mm. Otvory byly dost těsné, takže jsem očka pouze zasunul a nemusel jsem je lepit. Očka jsem nabarvil matně černou barvou, aby „nesvítily“.

Vikingská loď Constructo Junior

 

Na přední a zadní vaz jsem přilepil ornamenty.

Pokračoval jsem přilepením jednotlivých doplňků, k trupu jsem pomocí hřebíčku přichytil kormidelní veslo a osadil jsem stěžeň. Všechny tyto díly včetně ráhna jsem před lepením namořil. Přilepil jsem také prostřední lavici, kterou jsem zhotovil ze dvou dílů.

Vikingská loď Constructo Junior

 

Stavebnice obsahuje nit jednoho průměru. Abych částečně odlišil různé typy lanoví, vyvázal jsem stěh, úpony a podélné výztužné lano tmavou nití pr. 0,5 mm. Na vše ostatní jsem použil nit pr. 0,25 mm.  

Vesla je možné ponechat tak, jak jsou zhotovena, nebo je začistit od otřepů a nabarvit hnědě. Po proschnutí jsem vesla prostrčil otvory v trupu a opravil místa, na kterých došlo k seškrábnutí barvy. 

Rubovou stranu štítů jsem nabarvil hnědou barvou, štíty vystřihnul a nalepil na trup. 

Plachtu jsem v polovině ohnul, do spodních rohů jsem přilepil nitě a obě poloviny plachty jsem slepil k sobě. Plachtu jsem vystřihnul a přilepil k ráhnu.

Ráhno s plachtou jsem uvázal ke stěžni. Nakonec jsem vyvázal ráhnové otěže a plachtu.

Vikingská loď Constructo Junior

I přes svoji jednoduchost model oživí jakoukoli vitrínu nebo poličku.

 

Vikingská loď Constructo Junior

 

 

Přehled volitelných doplňků 

Pokud budete chtít vylepšit model tak, jak je uvedeno výše, můžete některé potřebné doplňky zakoupit v e-shopu.

Tmavá nit pr. 0,25 mm
Tmavá nit pr. 0,50 mm 
Lazura / mořidlo s ořechovým odstínem

 

Použité nářadí při stavbě

Většinu nářadí, které jsem použil při stavbě modelu, můžete zakoupit v e-shopu.

Modelářský nůž
Modelářská řezací podložka
Držák brusného papíru
Jemný brusný papír P400 a P1200 (ve stavebnici je hrubost asi 150)
Nůžky
Ruční vrtačka
Vrtáček pr. 0,6, 2 a 4 mm

 

Stavebnici Vikingské lodě můžete zakoupit zde.

Vikingská loď (Constructo Junior)

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.