Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.06.2023
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu Royal Caroline, který postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Panart.   číst celé
23.03.2023
Stavebnice oceánského remorkéru Hercules
Nabídka plovoucích modelů lodí se rozrostla o oceánský parní remorkér Hercules od španělské firmy OcCre. Více se o historii lodě a o stavebnici dozvít... číst celé
02.03.2023
Organizéry barev Vallejo a mořidel OcCre
Do nabídky e-shopu byly nově přidány organizéry pro barvy Vallejo a mořidla OcCre. Organizéry jsou nabízeny v modré a černé barvě.              ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rádce
  4. Základní nářadí pro stavbu dřevěných modelů lodí

Základní nářadí pro stavbu dřevěných modelů lodí

Pokud uvažujete o stavbě dřevěných modelů lodí, jistě vám mezi prvními vyvstane na mysl otázka, jaké budete potřebovat ke stavbě nářadí. Na základě vlastní zkušenosti přináším přehled základního nářadí, které je ke stavbě potřeba. Výčet není a ani nemůže být kompletní a zahrnuje pouze ruční nářadí. Budete-li stavět více než jednu loď, určitě se vaše dílna postupně rozroste o elektrickou ohýbačku planěk, držák trupu, modelářské svěráky, nejrůznější specializované přípravky, modelářskou elektrickou vrtačku, malou pilu a brusku a o spoustu dalších nepostradatelných věcí.

Správné a kvalitní nářadí je základním předpokladem dobré a bezpečné práce. Zároveň ušetří při práci čas a námahu. Nevhodné nebo nesprávně udržované nářadí dokáže stavbu modelu velmi znepříjemnit a je také nebezpečné. Stavba modelů je přeci o pohodě a relaxaci.

Než se však dostanu ke konkrétnímu popisu základního nářadí, musím se zmínit o třech velmi důležitých věcech:

 

  • Pracovní místo
  • Osvětlení
  • Ochrana zdraví

 

Pracovní místo

Pracovní stůl by měl být tak velký, aby vám umožnil práci na modelu a poskytl ještě místo pro často používané nářadí. Zároveň by měl být dostatečně pevný. Vhodné je mít stůl jen pro stavbu modelů. Stavět se dá i na kuchyňské lince, ale každodenní uklízení vás brzy přestane bavit. Výkresy je vhodné připevnit na stěnu před vámi nebo vedle vás, abyste je měli při stavbě na očích, aniž byste museli vstávat ze židle.

 

Osvětlení

Základem jakékoli práce je dobré osvětlení. Výhodné je použití jedné nebo i více stolních lampiček (nejlépe LED), u kterých si můžete upravit směr osvětlení tak, abyste na práci dobře viděli. Použití lampy s lupou Vám pomůže při práci s malými díly.

Lampa s lupou

 

 

Ochrana zdraví

Při broušení, vrtání, řezání a podobných činnostech vždy používejte ochranné brýle. Při práci s laky, mnohými lepidly a barvami je nutné zajistit dobré větrání a vyplatí se také používat masku. Práce s nožem vyžaduje maximální opatrnost, dobré osvětlení a stabilní stůl.

 

Bez následujícího základního nářadí se neobejde žádná stavba modelu. Uvádím přehled nářadí, které používám při každé stavbě modelu:

  • Modelářský nůž s vyměnitelnými čepelemi
  • Dřevěný blok nebo držák na brusný papír a brusný papír různé hrubosti
  • Jehlové pilníky
  • Řezací podložka
  • Pinzety
  • Kleště
  • Kladívko nebo hřebíčkovač
  • Modelářská ruční vrtačka a vrtáčky
  • Modelářské špendlíky
  • Svorky a kolíčky na prádlo
  • Štětce
  • Nůžky

 

Modelářský nůž s vyměnitelnými čepelemi

Nůž je nezbytný při oddělování laserem řezaných dílů z překližkových archů, pro řezání nosníků a kulatin, papíru a dalších materiálů. Díky výměnným čepelím různých tvarů jej můžete použít také jako dláto, pilku apod. 

Sada modelářských nožů

Kompletní nabídku modelářských nožů a čepelí naleznete zde.

 

Dřevěný blok nebo držák na brusný papír a brusný papír různé hrubosti

Nezbytný pro začišťování oddělených dílů z překližkových archů, uříznutých nosníků a kulatin, broušení hran žeber, obšívky trupu, paluby apod.  Držák na brusný papír s plochou a zaoblenou částí umožňuje přesné broušení rovných i zakřivených hran dílů.  

Při práci budete potřebovat brusný papír různých hrubostí. Nejčastěji používám papír hrubosti 150 a jemější o hrubosti 400. Pro dosažení velmi hladkého povrchu používám také papír hrubosti 800 nebo 1200 (čím vyšší číslo, tím jemnější brusný papír).

Držák brusného papíru

 Vyobrazený držák brusného papíru zakoupíte zde.

 

Jehlové pilníky

Jehlové pilníky využijete všude tam, kde nelze použít brusný papír (např. začisťování zářezů v žebrech a kýlu, otvorů pro střílny aj.) a dále pro začišťování odlévaných dílů, vytváření zářezů apod. Vhodné je mít sadu pilníků různých průřezů (minimálně plochý, kulatý a trojhranný). Pro začišťování těžko dostupných míst se používají zahnuté jehlové pilníky.

Sada jehlových pilníků

Kompletní sortiment pilníků naleznete zde

 

Řezací podložka

Modelářská řezací podložka netupí ostří čepele nože při řezání dílů.

Řezací podložka

Modelářské řezací podložky zakoupíte zde

 

Pinzety

Mezi nejčastěji používané pinzety patří rovná a zahnutá pinzeta. Samosvorné pinzety fungují jako svorka a hodí se k držení dílů při lepení, barvení apod. Extra dlouhé pinzety s délkou okolo 20 cm najdou uplatnění především při vyvazování lanoví.

Sada pinzet

Kompletní sortiment pinzet naleznete zde

 

Kleště

Téměř každá stavebnice obsahuje hřebíčky, očka s dříkem, mosazný drát, které je potřeba zkrátit, stříhat nebo ohýbat. K tomu jsou nutné štípací kleště, kulaté a rovné ploché kleště. Kleště by neměly být příliš veliké (stavíte model lodě, ne srub).

Štípací kleště

Kompletní sortiment kleští naleznete zde.

 

Kladívko nebo hřebíčkovač

Paluby nebo plaňky obšívky je nutné při lepení zafixovat, než lepidlo zaschne. K tomu je možnéé použít hřebíčky (bývají součástí stavebnice) a pro jejich zatlučení je vhodné malé modelářské kladívko. Místo kladívka je také možné použít specializovaný hřebíčkovač, který je tvořen rukojetí a trubičkou s pístem. Trubičku nasadíte na hřebíček a tlakem na rukojeť zatlačíte hřebíček do materiálu. Nevznikají při tom žádné vibrace, jako při zatloukání kladívkem a odpadá riziko poškození modelu (a prstu), když se netrefíte na hlavičku.

Hřebíčkovač

Modelářská kladívka a hřebíčkovač zakoupíte zde

 

Modelářská ruční vrtačka a vrtáčky

U každého modelu je nutné vrtat otvory a většinou se jedná o otvory do pr. 1 mm. Ruční vrtačka je pro tyto jemné práce ideální. Je lehká, přesná a při práci s ní máte cit. Důležité je mít také vrtáčky malých průměrů, nejpoužívanější jsou od pr. 0,5 mm.

Ruční mini vrtačka

Modelářskou ruční vrtačku a vrtáčky zakoupíte zde

 

Modelářské špendlíky

Modelářské špendlíku používám často a hodně, např. při plaňkování trupu.

Modelářské špendlíky     Stavba trupu

Modelářské špendlíky zakoupíte zde

 

Svorky a kolíčky na prádlo

Při stavbě budete potřebovat svorky různých velikostí, jejichž počet není nikdy dostatečný (je to podbné jako s místem na pevném disku). Kolíčky na prádlo jsou nejlepší dřevěné. 

Svorky     Stavba trupu

 

Štětce

Při barvení a lakování modelu budete potřebovat štětce. Na větší plochy ploché štětce a na detaily kulaté. Velikost štětce závisí od plochy nebo velikosti detailu, který budete barvit nebo lakovat.

Štětce

 

Nůžky

Používejte kvalitní ostré nůžky pro stříhání nití, plachet, obtisků, papírových dílů apod.

Nůžky

 

 

Nabídka modelářského nářadí je mnohem širší, než je uvedeno v tomto článku. Kompletní sortiment naleznete v e-shopu.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky