Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.06.2023
Nový model v Galerii modelů
Do Galerie modelů byly přidány fotografie modelu Royal Caroline, který postavil pan Ján Janoštiak ze stavebnice firmy Panart.   číst celé
23.03.2023
Stavebnice oceánského remorkéru Hercules
Nabídka plovoucích modelů lodí se rozrostla o oceánský parní remorkér Hercules od španělské firmy OcCre. Více se o historii lodě a o stavebnici dozvít... číst celé
02.03.2023
Organizéry barev Vallejo a mořidel OcCre
Do nabídky e-shopu byly nově přidány organizéry pro barvy Vallejo a mořidla OcCre. Organizéry jsou nabízeny v modré a černé barvě.              ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Terror

HMS Terror byla původně postavena jako bombová loď. Bombové lodě byly osazeny jedním nebo více hmoždíři o veliké ráži a sloužily k bombardování pobřeží, přístavů a pevností. Tyto lodě měly zesílený trup a palubu, aby mohly nést těžké hmoždíře a vydržely zpětný ráz po výstřelu. Z tohoto důvodu byl tento typ lodě později vybrán pro přestavbu na polární loď, kdy zesílený trup vydrží tlak ledu při zamrznutí.

Terror byla jednou ze čtyř lodí třídy Vesuvius (dalšími loděmi byly Vesuvius, Beelzebub a Fury, která ovšem nebyla dostavěna). Kýl byl položen v září 1812, spuštěna na vodu byla 29.6.1813, dokončena byla 31.7.1813 a do služeb Royal Navy byla zařazena v říjnu 1813. Původně byla vyzbrojena deseti karonádami (8x 24pdr + 2x 6pdr) a dvěma moždíři (1x 13in + 1x 10in).

 

Plán HMS Terror (1813)Plán HMS Terror (1813)
(National Maritime Museum Greenwich, London)

 

Loď se účastnila řady bitev a bombardování v druhé americké válce za nezávislost (1812-1814), mimo jiné bitvy u Baltimoru a bombardování pevnosti Fort McHenry. Byla také součástí eskader, které blokovaly americké atlantické přístavy. Po skončení války byla loď převedena do zálohy.

V první polovině roku 1836 byla Terror upravena pro arktickou expedici do Hudsonova zálivu. Expedice pod velením kapitána George Banka měla zjistit, zdali je Boothia poloostrov nebo ostrov. Terror však u ostrova Southampton sevřely ledy a v ledu zůstala uvězněná deset měsíců. Na jaře 1837 se uvolnila z ledu, narazila však do ledovce a málem se potopila při zpáteční cestě přes Atlantik.

V průběhu roku 1839 byla loď opravena a ponořená část trupu byla pobita mědí. Spolu s lodí Erebus se vydala k jižnímu pólu, kde strávila pod vedením Jamese Clarka Rosse tři roky. Velitelem lodě Terror a zástupcem Clarka Rosse byl kapitán Francis Crozier.

 

Plán HMS Terror (1839)Plán HMS Terror (1839)
(National Maritime Museum Greenwich, London)

 

Další úpravy proběhly v roce 1845 pro expedici k severnímu pobřeží Kanady. Loď byla vybavena pomocným parním strojem z lokomotivy (v podstatě byla osazena celá lokomotiva bez kol) a zdvihacím lodním šroubem. Terror a Erebus byly jedny z prvních lodí v Royal Navy, které k pohonu používaly kromě plachet také lodní šroub.

 

Lokomotiva CroydonLokomotiva Croydon, jejíž parní stroj byl instalován v Terorru.
(Brees, Samuel, 1840. Second Series of Railway Practice. John Williams, London. Archive.org.)

 

 

Lodní šroub Terror a ErebusÚprava zadní části trupu Terroru a Erebusu pro instalaci lodního šroubu,
jak ji navrhl lodní stavitel Oliver Lang.
(National Maritime Museum Greenwich, London)

  

Hlavním cílem expedice bylo nalezení severozápadní cesty, která by umožnila dopravní spojení mezi Atlantickým a Tichým oceánem na severu amerického kontinentu. Velitelem této expedice byl sir John Fanklin, který také velel lodi Erebus. Velitelem lodi Terror byl opět kapitán Francis Crozier. Zástupcem Johna Franklina byl James Fitzjames.

 

Franklin, Fitzjames a CroizerZleva doprava: Sir John Franklin, James Fitzjames a Francis Croizer

 

 

Terror spolu s Erebusem vypluly z přístavu Greenhithe 19. května 1845 se 129 muži posádky. Naposledy byly spatřeny v srpnu 1845 při vplouvání do Baffinova zálivu. Obě lodě byly uvězněny v ledu a následně opuštěny posádkou, která se snažila dojít do 970 km vzdáleného Fort Resolution. Všichni však zahynuly hladem mrazem a otravou z olověných konzerv s jídlem.

 

Erebus a TerrorErebus a Terror vyplouvají z Greenhithe 19. května 1845.
(Illustrated London News, May 24th, 1845, Page 328. Google Books)

 

V letech 1848 až 1866 byla podniknuta řada marných výprav s cílem nalézt zmizelé lodě a objasnit osud expedice. Až 7. září 2014 byl nalezen vrak lodě Erebus a 12. září 2016 také vrak lodě Terror.

  

Místa vraků lodí Terror a Erebus  

 

Poutavý článek o Fanklinově polární expedici si můžete přečíst ve 100+1.

 

Terror uvěznění v ledu

 

 

Model lodě Terror si můžete postavit ze stavebnice firmy Occre. Stavebnici zakoupíte v e-shopu.

Terror 

 

Stavebnice je vytvořena na základě velmi přesných plánů modeláře Matthewa Bettse. Na základě stejných plánů byla zhotovena také přesná replika této lodě pro seriál The Terror. Matthew Betts se na natáčení seriálu podílel jako odborný konzultant. Více informací o natáčení seriálu, o samotné lodi a také o stavbě modelu naleznete na jeho blogu.

 

Seriál The Terror
Seriál The Terror
(Aidan Monaghan/AMC)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli